Stezky a rady

Haglöfs Spitz GTX Pro – bunda do extrémních podmínek!
Haglöfs Spitz GTX Pro – bunda do extrémních podmínek!

Když jsem si před cestou do Nepálu vybíral bundu, tak jako klíčové vlastnosti jsem hledal nepromokavost, prodyšnost a samozřejmě také odolnost. Uchazečů splňující dané kritéria bylo více, nicméně mě upoutala bunda značky Haglöfs, a to přesněji model Spitz GTX Pro.  

Jakmile jsem dostal bundu poprvé do ruky, tak mě hned zaujala její váha. Na to, že se jedná o hardshellovou celosezonní svrchní vrstvu, tak se její váha pohybuje pouze kolem 500 g. I přes nižší hmotnost bunda oplývá škálou technických funkcionalit. Bunda je vyrobena z třívrstvého Gore-Tex Pro materiálu, a to ve dvou gramážích. Hlavní tkanina je v gramáží 40D, v oblastech vysokého opotřebení (ramena, rukávy, záda, boky) jsou panely v gramáži 70D.  

Zipy jsou všechny laminované pro voděodolnost a podšité pro ještě větší ochranu před deštěm. Hlavní středový zip je dvoucestný, lze tedy otevřít shora nebo zdola. Tím je umožněn rychlý a snadný přístup například k sedáku či spodním vrstvám.

Kapuce je vybavena vyztuženým kšiltem a dvojitým systémem utažení. Je rovněž skvěle kompatibilní s lezeckou helmou. Při nasazení kapuce je zajištěna dobrá ochrana obličeje, zároveň však zůstává dostatečné zorné pole pro orientaci v terénu.

Mezi další vlastnosti patří dvě sady větracích otvorů na zip – jedna pod pažemi a druhá v horní části trupu. Jedná se o velmi šikovné zpracování odvětrávání, které je snadněji regulovatelné a dostupnější než u běžných bund. Lem rukávů je plně nastavitelný formou suchého zipu, což zajišťuje výborné přizpůsobení na šířku Vaší ruky. Nechybí také libovolné přizpůsobení šířky bundy v oblasti pasu.

                      

Pokud jde o kapsy, bunda má dvě vertikální náprsní kapsy na obou stranách hlavního zipu. Díky tomu je zajištěna skvělá kompatibilita bundy se sedacím úvazkem, a tedy nijak omezená dostupnost kapes. Kapsy jsou dostatečně široké a hluboké, čímž nabízejí dostatek úložného prostoru. Další kapsa se nachází na konci levého rukávu a nechybí také vnitřní strečová náprsní kapsa.

                     

Nakonec bunda také upoutává krásnými barvami, které na první pohled přilákají zvědavé pohledy ostatních turistů! 

Zkušenost v podmínkách Himalájí

Bundu jsem využil poprvé tento rok v říjnu během expedičního výstupu na Mera Peak v nepálských Himalájích. Používal jsem ji zejména během chladnějších a větrných dnů jako ochranu před větrem a mírným deštěm, nejčastěji tedy jako třetí vrstvu. Hlavní využití však přišlo v momentě samotného dne výstupu. Výstup jsme začínali velmi brzo ráno, kdy byla opravdu zima, a navíc i silný vítr. V dané situaci jsem bundu využil jako čtvrtou vrstvu. Pod ní jsem měl termoprádlo, fleecovou mikinu a péřovku. Bunda si tedy prošla opravdovou zkouškou, kterou na jedničku ustála. Ani přes velmi silný vítr jsem necítil žádné profouknutí. Po východu slunce jsem zase necítil přehřátí – bunda byla dostatečně prodyšná. Voděodolnost nebyla otestována při velkém dešti, za což mohu vděčit dobrému počasí.

Jaký je konečný verdikt?

Bunda splnila všechna má očekávání. Ani v jeden moment cesty mě nijak nezradila. Propracovaný design, vysoká odolnost, voděodolnost, skvělá ochrana proti větru, neomezování v pohybu a k tomu i lákavé barvy z ní udělaly parťáka i do dalších cest. Z mé strany tedy mohu bundu plně doporučit. Myslím si, že Vás při Vašich extrémních cestách nezklame, stejně jako nezklamala ani mě!

-RW-

Číst článek
Staň se Stezkařem
Staň se Stezkařem

 

Staň se Stezkařem, aneb jak se vybavit na hory

Rádi byste se podívali do hor, ale stále nevíte, jak začít? Nevěšte hlavu, není to žádné drama, nicméně na začátek není od věci se řádně připravit.

 

Jak začít?

Na začátek svého dobrodružství byste měli vždy vědět, kam přesně pojedete. Je tedy potřeba začít nejdříve s plánováním své cesty. Dle zvoleného cíle cesty se poté odvíjí výbava daného turistického zážitku. Co je tedy potřeba vzít v úvahu při plánování cesty? Prvním krokem je zvolit destinaci, kam se vydáte. Ve vybrané destinaci je vhodné si dopředu naplánovat celou trasu výletu a počítat také s případnou alternativní variantou (pro případ špatného počasí). Ideálním parťákem při plánování trasy je aplikace „Mapy.cz“, která umožňuje při zvolení „turistické mapy“ zobrazení většiny turistických tras, které se vyskytují v ČR a zahraničí. V rámci aplikace si rovněž můžete plánovanou trasu „naťukat“ (tímto vidět délku a převýšení trasy), uložit a používat také během cesty v mobilním zařízení.

 

Nejdůležitější vybavení do hor

Pro trekování je potřeba mít alespoň základní výbavu, která Vám zaručí bezpečnost v rámci cesty, ale také přijatelný komfort. Mezi základní výbavu řadíme:

  • Turistickou obuv
  • Turistický batoh
  • Turistické oblečení
  • Lékárnička/léky

 

Turistické boty

V prvé řadě zvolte vhodnou turistickou obuv. Turistická obuv by měla být zejména pohodlná. Proto si obuv vybírejte rozvážně, před koupi si ji pořádně vyzkoušejte. Boty by Vám měly na noze dobře sedět a neměly by vznikat žádné třecí plochy. Dle náročnosti svých cest je možné vybrat z různých druhů a značek bot. Někomu vyhovují nízké běžecké boty, jinému zase vysoké kotníkové pohorky. U výběru byste měli brát v úvahu typ terénu, kde budou boty využívány, klimatickou sezónu a také Vaše fyziologické nastavení nohy. Jiná obuv je vhodná do nižších hor (například běžecké, nízké pohorky, či vyšší kotníkové pohorky) oproti horám vysokým, kde se například celoročně vyskytuje i sníh (zde už se například volí zejména vysoké kotníkové pohorky s případnou izolací).

Doporučujeme:

Z nízkých bot pro dámy od La Sportivy model TX4 Evo Women a pro pány TX4 Evo.

Z kotníkových bot pro dámy od La Sportivy model TX5 GTX Women a pro pány TX4 Mid GTX.

 

Batoh

Další nedílnou součástí Vaší cesty bude vždy turistický batoh. Stejně jako u bot by i batoh měl sednout hned při jeho prvním zkoušení. Na pohodlnost batohu je potřeba hledět hned na začátku, jelikož Vás bude provázet během celé cesty. Batoh byste měli zvolit ve správné velikosti (s ohledem na délku zad) a zamyslet se nad jeho stabilizačním systému, bederními a hrudními popruhy, ad. Turistický batoh je vhodné si rovnou vyzkoušet se zátěží, jelikož až ta Vám ukáže jeho pohodlnost a zpracování.

Na kratší trasy doporučujeme:

Od Deuteru batoh Futura 32 pro pány či Futura 30 SL pro dámy.

Od Ortovoxu batoh Peak Light 30 S pro dámy a Peak Light 32 pro pány.

Na delší trasy doporučujeme:

Od Deuteru batoh Futura Air Trek 50 + 10 pro pány či Futura Air Trek 45 + 10 SL pro dámy.

Od Ortovoxu batoh Peak 52 S pro dámy a Peak 55 pro pány.

 

Turistické oblečení

Vaše cesta se samozřejmě neobejde bez vhodného oblečení na hory. Na základě ročního období, nadmořské výšky hor či obecné předpovědi počasí je nutné vyhodnotit, jaké oblečení a kolik vrstev budete potřebovat. V případě teplého počasí si samozřejmě vystačíte téměř s jakýmkoliv oblečení (v závislosti na výšce pohoří), nicméně turistické oblečení Vám může zajistit vyšší komfort a zejména vlastnosti, které „běžné“ oblečení nemá. Za to v zimním období už musíte pečlivě volit vrstvy a materiály oblečení. Základem oblékání na hory je tedy dobré vrstvení oblečení.

První vrstva, kterou máte oblečenou přímo na těle, by měla dobře odvádět pot, rychle schnout (aby udržovala tělo v suchu) a ideálně by také neměla ve velké míře přejímat pachy, které tělo při pocení vylučuje. Druhá vrstva nám slouží k udržení tepla. Nicméně by měla také dobře dýchat, aby rovněž dobře a rychle usychala. Třetí vrstva by nás už měla bránit před nepříznivým počasím a povětrnostními vlivy. Vrstva by měla dobře odvádět pot, ale v rámci toho také být větru odolná a určitou mírou také vodoodpudivá. Čtvrtá vrstva je k tomu, aby zabránila prochladnutí organismu. Jedná se tedy například o péřové bundy. Poslední, pátou vrstvou, je nepromokavé oblečení, které využijeme zejména při deštivém počasí nebo v zimě při hustém sněžení.

 

Lékárnička (a léky)

Lékárnička je určitě typ výbavy, na který bychom při trekování neměli zapomenout. V ideálním případě ji při svých výletech nevyužijete, avšak může kdykoliv nastat situace, kdy na ní bude záviset život nebo i jen zvládnutí treku. Základem každé lékárničky by mělo být několik odolných náplastí, obvaz, sterilní mul, dezinfekce, pinzeta apod. Neměli byste však zapomenout na léky. Pokud jste pravidelným uživatelem nějakých léků nebo jste alergik, tak tyhle typy léků by měly být vždy součástí lékárničky. Žádoucí je také mít s sebou léky proti bolesti, na zažívací problémy a na horečku.

Doporučujeme:

First Aid Roll Doc Mid od Ortovoxu a nebo First Aid Kit od Deuteru

 

Nebojte se tedy vyrazit a staňte se Stezkařem!

Číst článek
2 položek celkem