Haglöfs Spitz GTX Pro – bunda do extrémních podmínek!
Když jsem si před cestou do Nepálu vybíral bundu, tak jako klíčové vlastnosti jsem hledal nepromokavost, prodyšnost a samozřejmě také odolnost. Uchazečů splňující dané kritéria bylo více, nicméně mě upoutala bunda značky Haglöfs, a to přesněji model Spitz GTX Pro.
Jakmile jsem dostal bundu poprvé do ruky, tak mě hned zaujala její váha. Na to, že se jedná o hardshellovou celosezonní svrchní vrstvu, tak se její váha pohybuje pouze kolem 500 g. I přes nižší hmotnost bunda oplývá škálou technických funkcionalit. Bunda je vyrobena z třívrstvého Gore-Tex Pro materiálu, a to ve dvou gramážích. Hlavní tkanina je v gramáží 40D, v oblastech vysokého opotřebení (ramena, rukávy, záda, boky) jsou panely v gramáži 70D.
Zipy jsou všechny laminované pro voděodolnost a podšité pro ještě větší ochranu před deštěm. Hlavní středový zip je dvoucestný, lze tedy otevřít shora nebo zdola. Tím je umožněn rychlý a snadný přístup například k sedáku či spodním vrstvám.
Kapuce je vybavena vyztuženým kšiltem a dvojitým systémem utažení. Je rovněž skvěle kompatibilní s lezeckou helmou. Při nasazení kapuce je zajištěna dobrá ochrana obličeje, zároveň však zůstává dostatečné zorné pole pro orientaci v terénu.
Mezi další vlastnosti patří dvě sady větracích otvorů na zip – jedna pod pažemi a druhá v horní části trupu. Jedná se o velmi šikovné zpracování odvětrávání, které je snadněji regulovatelné a dostupnější než u běžných bund. Lem rukávů je plně nastavitelný formou suchého zipu, což zajišťuje výborné přizpůsobení na šířku Vaší ruky. Nechybí také libovolné přizpůsobení šířky bundy v oblasti pasu.
Pokud jde o kapsy, bunda má dvě vertikální náprsní kapsy na obou stranách hlavního zipu. Díky tomu je zajištěna skvělá kompatibilita bundy se sedacím úvazkem, a tedy nijak omezená dostupnost kapes. Kapsy jsou dostatečně široké a hluboké, čímž nabízejí dostatek úložného prostoru. Další kapsa se nachází na konci levého rukávu a nechybí také vnitřní strečová náprsní kapsa.
Nakonec bunda také upoutává krásnými barvami, které na první pohled přilákají zvědavé pohledy ostatních turistů!
Zkušenost v podmínkách Himalájí
Bundu jsem využil poprvé tento rok v říjnu během expedičního výstupu na Mera Peak v nepálských Himalájích. Používal jsem ji zejména během chladnějších a větrných dnů jako ochranu před větrem a mírným deštěm, nejčastěji tedy jako třetí vrstvu. Hlavní využití však přišlo v momentě samotného dne výstupu. Výstup jsme začínali velmi brzo ráno, kdy byla opravdu zima, a navíc i silný vítr. V dané situaci jsem bundu využil jako čtvrtou vrstvu. Pod ní jsem měl termoprádlo, fleecovou mikinu a péřovku. Bunda si tedy prošla opravdovou zkouškou, kterou na jedničku ustála. Ani přes velmi silný vítr jsem necítil žádné profouknutí. Po východu slunce jsem zase necítil přehřátí – bunda byla dostatečně prodyšná. Voděodolnost nebyla otestována při velkém dešti, za což mohu vděčit dobrému počasí.
Jaký je konečný verdikt?
Bunda splnila všechna má očekávání. Ani v jeden moment cesty mě nijak nezradila. Propracovaný design, vysoká odolnost, voděodolnost, skvělá ochrana proti větru, neomezování v pohybu a k tomu i lákavé barvy z ní udělaly parťáka i do dalších cest. Z mé strany tedy mohu bundu plně doporučit. Myslím si, že Vás při Vašich extrémních cestách nezklame, stejně jako nezklamala ani mě!
-RW-