Recenze

Haglöfs Spitz GTX Pro – bunda do extrémních podmínek!
Haglöfs Spitz GTX Pro – bunda do extrémních podmínek!

Když jsem si před cestou do Nepálu vybíral bundu, tak jako klíčové vlastnosti jsem hledal nepromokavost, prodyšnost a samozřejmě také odolnost. Uchazečů splňující dané kritéria bylo více, nicméně mě upoutala bunda značky Haglöfs, a to přesněji model Spitz GTX Pro.  

Jakmile jsem dostal bundu poprvé do ruky, tak mě hned zaujala její váha. Na to, že se jedná o hardshellovou celosezonní svrchní vrstvu, tak se její váha pohybuje pouze kolem 500 g. I přes nižší hmotnost bunda oplývá škálou technických funkcionalit. Bunda je vyrobena z třívrstvého Gore-Tex Pro materiálu, a to ve dvou gramážích. Hlavní tkanina je v gramáží 40D, v oblastech vysokého opotřebení (ramena, rukávy, záda, boky) jsou panely v gramáži 70D.  

Zipy jsou všechny laminované pro voděodolnost a podšité pro ještě větší ochranu před deštěm. Hlavní středový zip je dvoucestný, lze tedy otevřít shora nebo zdola. Tím je umožněn rychlý a snadný přístup například k sedáku či spodním vrstvám.

Kapuce je vybavena vyztuženým kšiltem a dvojitým systémem utažení. Je rovněž skvěle kompatibilní s lezeckou helmou. Při nasazení kapuce je zajištěna dobrá ochrana obličeje, zároveň však zůstává dostatečné zorné pole pro orientaci v terénu.

Mezi další vlastnosti patří dvě sady větracích otvorů na zip – jedna pod pažemi a druhá v horní části trupu. Jedná se o velmi šikovné zpracování odvětrávání, které je snadněji regulovatelné a dostupnější než u běžných bund. Lem rukávů je plně nastavitelný formou suchého zipu, což zajišťuje výborné přizpůsobení na šířku Vaší ruky. Nechybí také libovolné přizpůsobení šířky bundy v oblasti pasu.

                      

Pokud jde o kapsy, bunda má dvě vertikální náprsní kapsy na obou stranách hlavního zipu. Díky tomu je zajištěna skvělá kompatibilita bundy se sedacím úvazkem, a tedy nijak omezená dostupnost kapes. Kapsy jsou dostatečně široké a hluboké, čímž nabízejí dostatek úložného prostoru. Další kapsa se nachází na konci levého rukávu a nechybí také vnitřní strečová náprsní kapsa.

                     

Nakonec bunda také upoutává krásnými barvami, které na první pohled přilákají zvědavé pohledy ostatních turistů! 

Zkušenost v podmínkách Himalájí

Bundu jsem využil poprvé tento rok v říjnu během expedičního výstupu na Mera Peak v nepálských Himalájích. Používal jsem ji zejména během chladnějších a větrných dnů jako ochranu před větrem a mírným deštěm, nejčastěji tedy jako třetí vrstvu. Hlavní využití však přišlo v momentě samotného dne výstupu. Výstup jsme začínali velmi brzo ráno, kdy byla opravdu zima, a navíc i silný vítr. V dané situaci jsem bundu využil jako čtvrtou vrstvu. Pod ní jsem měl termoprádlo, fleecovou mikinu a péřovku. Bunda si tedy prošla opravdovou zkouškou, kterou na jedničku ustála. Ani přes velmi silný vítr jsem necítil žádné profouknutí. Po východu slunce jsem zase necítil přehřátí – bunda byla dostatečně prodyšná. Voděodolnost nebyla otestována při velkém dešti, za což mohu vděčit dobrému počasí.

Jaký je konečný verdikt?

Bunda splnila všechna má očekávání. Ani v jeden moment cesty mě nijak nezradila. Propracovaný design, vysoká odolnost, voděodolnost, skvělá ochrana proti větru, neomezování v pohybu a k tomu i lákavé barvy z ní udělaly parťáka i do dalších cest. Z mé strany tedy mohu bundu plně doporučit. Myslím si, že Vás při Vašich extrémních cestách nezklame, stejně jako nezklamala ani mě!

-RW-

Číst článek
SILVA TRAIL RUNNER FREE 2 ULTRA – Když nehledáš kompomis!
SILVA TRAIL RUNNER FREE 2 ULTRA – Když nehledáš kompomis!

SILVA, osvědčená skandinávská značka, která vznikla již v roce 1933, potvrzuje svoji preciznost a kvalitu!

Pokud hledáte čelovku, která se dá využít jak u sportovních aktivit, tak i u outdoorových aktivit, je to rozhodně inovovaná čelovka řady Trail Runner Free 2. Tento model se nabízí hned ve třech variantách. Trail Runner Free 2 – dodávaná bez hybridní baterie, Trail Runner Free 2 Hybrid – dodávaná s hybridní baterií, Trail Runner Free 2 Ultra – dodávaná s 14,8Wh baterií. Čím výkonnější baterie, tím vyšší světelný výkon, výdrž a delší dosvit. 

Hledal jsem čelovku, která je lehká, kompaktní a dá se využít i při delších běžeckých závodech. Proto jsem zvolil verzi Ultra.

Co vás zaujme na první pohled, je minimalistický nadčasový design. Zdroj je umístěn v zadní části elastické čelenky, nebo může být pomocí prodlužovacího kabelu (je součástí verze Ultra) uložen v batohu, běžecké vestě či ledvince. Když takto zdroj „ukryjete“, váží čelovka pouhých 58g!

Čelovku jsem nejdříve testoval při nočních pochodech v lese. Překvapilo mě, jak perfektně svítí i na nejnižší možnou intenzitu. Proti předchozím modelům jsem měl dojem, že svítím naopak na tu nejvyšší. Vzhledem k rozložení váhy, kdy zdroj máte v zadní části čelovky, prakticky čelovku na hlavě ani nepostřehnete. Taktéž elastický popruh je velice pohodlný a v přední části je více polstrovaný.

Nejtěžší test čekal čelovku na běžeckém závodě B7 v Beskydech. Pro tento závod jsem si vzal i 4,6Wh baterii, která není součástí varianty Ultra, ale najdete ji ve variantě Hybrid. 14,8Wh baterii jsem si dal do běžecké vesty se záměrem, že si ji napojím, jakmile vybiji 4,6Wh baterii. Čelovku jsem zapnul na nejnižší intenzitu po cca 5 km a vypnul jsem ji cca na Lysé Hoře, tedy po cca 50 km, aniž bych musel přepojovat na silnější baterii! Je pravdou, že byly chvíle, kdy jsem na trase čelovku vypínal, ale taktéž byly chvíle, kdy jsem čelovku přepínal na vyšší intenzitu. Vzhledem k tomu, že se rozhodně neřadím mezi nejrychlejší běžce, tak mi čelovka vydržela cca 8 hod provozu na 4,6Wh baterii a stále nesignalizovala, že by byla baterie vybitá. Při závodě jsem měl dojem, že mám vyšší svítivost než běžci okolo a viditelnost pod nohy byla perfektní. Potvrdila se pohodlnost a vyvážení čelovky, kdy jsem nevnímal, že nějakou čelovku na hlavě mám.

Podtrženo sečteno, jedná se o čelovku, která vás podrží při jakýchkoliv aktivitách a je jen na vás, jakou variantu zvolíte. Nechybí zadní červené bezpečnostní světlo či indikace stavu nabití baterie, tedy veškeré vychytávky, které dnešní čelovky již mají.  Pokud absolvujete delší pochody či běžecké závody, vyplatí se zainvestovat do verze Ultra a přikoupit si hybridní baterii o kapacitě 4,6Wh, tak jak jsem zvolil i já. Hodnotím plným počtem, tedy 10/10!  

- PW -

Číst článek
2 položek celkem